Historie turnaje

Stručně o historii turnaje přípravek

Fotbalový turnaj přípravek v minikopané v Lomnici nad Popelkou má svoji tradici. Letos je pořádán už jeho jubilejní 28. ročník, po třinácté s mezinárodní účastí, který je jednou z nejvýznamnějších akcí fotbalových benjamínků v ČR vůbec.

Myšlenka pravidelně pořádat turnaj v Lomnici nad Popelkou pro kategorii desetiletých hráčů, vznikla na jaře roku 1987 z popudu toho, že v té době se hrálo jen několik soutěžních utkání v rámci okresu a nejmladší fotbalisté neměli tolik možností poměřit síly.
Spíše výjimečně byly pořádány turnaje. Největší se hrál na špičkové úrovni v nedalekém Rovensku pod Troskami, kam se každoročně sjížděla mužstva i ze zahraničí. Jenže s pádem bývalého režimu turnaj v Rovensku zanikl a bylo na nás, abychom v této oblasti zachovali významnější soutěž přípravek, i když za skromnějších podmínek.

První ročník turnaje v Lomnici nad Popelkou proběhl v roce 1987 za účasti osmi mužstev ze dvou krajů. Se stoupající popularitou a zájmem klubů byl brzy rozšířen na deset týmů ze čtyř až pěti regionů. Jak se říká „s jídlem roste chuť“ a tak od roku 1997, kdy se už hraje pod patronací Městského úřadu v Lomnici nad Popelkou, soutěžilo již 12 mužstev z celé České republiky. Před šesti lety to bylo osmnáct, o rok později rekordních dvacet  a v roce 2004 jsme se vrátili k osmnácti mužstvům. Letošního ročníku se zúčastní opět dvacet týmů.
Dříve měl turnaj pevně stanovený termín, hrálo se poslední květnovou neděli, později probíhal v první dekádě června. Výjimkou byl rok 1996, kdy byl kvůli velmi nepříznivým podmínkám turnaj na poslední chvíli odvolán a přesunut na 1. září. O tom, že turnaj získal na vážnosti a má vysokou sportovní úroveň, svědčí pravidelná účast řady klubů, které v naší republice mají ten největší zvuk.

I přes rostoucí problémy, které nás v současnosti provázejí ve všech sférách života, tradici tohoto populárního turnaje chceme nejen zachovat, ale pozvolna stavět na vyšší úroveň. K tomu by mělo pomoci pokrytí stávající škvárové plochy umělým trávníkem.
Od roku 1999 pořádáme turnaj pod patronací FAČR Praha a dalších organizací. Posledních několik let je turnaj pořádán jako dvoudenní.

Výkonný výbor
FC LOMNICE NAD POPELKOU